Hidrolik Vana Gürültü Analizi

Hidrolik valfın gürültü analizi

1. piston pompası veya motor Gürültü

(1) Hava emilim olgusu, yüksek hidrolik pompa gürültüsünün ana nedenlerinden biridir. Yağ hava ile karıştırıldığında, yüksek basınç bölgesinde kavitasyon fenomeni oluşturmak kolaydır ve yağ salınımına ve sistemin kavitasyon gürültüsüne neden olan basınç dalgası şeklinde iletilir.

Ana nedenler:

1. Hidrolik pompa yağ filtresi, boru ya da yağ viskozitesinin çok yüksek olmasına bağlı olarak, pompanın yüksek, hidrolik valf sayesinde vakumun ağzına girmesine ve böylece hava sızmasına neden olabilir.

2. Hidrolik pompa, pilot pompa mili uç yağ keçesi hasarı veya boru contasının içine girmesine neden olur, havanın 3 girmesine neden olur. Yağ tankı, hidrolik pompayı doğrudan boruya girecek kadar düşüktür.

Hidrolik pompa yüksek gürültülü olduğunda, yukarıdaki parçalar önce denetlenmeli ve sorun zamanla ele alınmalıdır.

(2) Hidrolik pompa, hidrolik pompa sızıntısı, hidrolik pompa sızıntısı, böylece hidrolik pompa olduğunda hidrolik pompa, piston pompası silindir ve akış plakası, piston ve sütun dişi ve aşınma ve yıpranma diğer parçaları gibi iç bileşenlerinin Aşınma Aşırı Çıkış yüksek basınç, küçük petrol akışı daha yüksek gürültüyü tetikleyerek, akış titreşimi üretecektir. Bu sırada, pilot sistem değişken mekanizmasının sapma açısı, pompa çıkış akışı üzerindeki dahili sızıntının etkisini arttırmak için genişletilebilir.

Hidrolik pompa servo valf makarası, kontrol akış pistonu da yerel aşınma, çekme hasarı nedeniyle olacaktır, böylece darbe çıkışındaki piston, hidrolik pompa çıkış akışı ve basınç dalgalanmaları ile sonuçlanan, böylece pompa çıkışta daha fazla titreşim ve ses üretir. Şu anda, fırça kaplama veya değiştirme işleminin ciddi bileşenlerini takabilirsiniz.

(3) Hidrolik pompa plakası ayrıca gürültüye neden olan önemli bileşenlerden biridir. Boşaltma oluk açıklığında yüzey aşınması ya da çamur birikimi nedeniyle akış plakasının kullanımında, boşaltma oluğunun kısalmasını ve boşaltma pozisyonunu değiştirmesini, bu da sıkışmış yağ, hidrolik valf olayıyla sonuçlanmasını ve daha yüksek gürültüye yol açmasını sağlayacaktır. Normal onarım işleminde, akış plakasının düz taşlama tamiri, boşaltma yuvalarının sonuçlarından da kısa olarak görünecektir, bu zamanda uygun ince zamana zamanında değilse, aynı zamanda daha fazla gürültü üretecektir. Montaj işleminde, akış plakasının büyük boşaltma oluğunun pompanın yüksek basınçlı boşluğuna takılması gerekir ve keskin açı yönü ve silindir gövdesinin dönüşü ters olmalıdır, aksi takdirde büyük gürültüler sisteme getirilir. .

2. Taşma vanasının gürültüsü

Taşma vanasının, esas olarak pilot vananın dengesiz performansından kaynaklanan yüksek frekanslı gürültü üretmesi kolaydır; yani, pilot vananın ön boşluk basıncının yüksek frekans salınımından kaynaklanan gürültü.

Ana nedenler:

(1) Havanın yağ sıvısı içinde karıştırılması, pilot vananın ön boşluğundaki kavitasyon fenomenini oluşturmak ve yüksek frekanslı gürültüye neden olmak. Bu sırada, dışarıdaki havanın tekrar girmesini önlemek için hava zamanla boşaltılmalıdır.

(2) sık açılma ve aşırı aşınma nedeniyle işlemin kullanımında iğne valfi, böylece iğne valfi konisi ve valf yuvası kapatılamayabilir, bu da pilot akış dengesizliğine neden olur, sonuçta gürültüden kaynaklanan basınç dalgalanmaları, hidrolik valf zamanında tamir edilmeli veya değiştirilmelidir.

(3) Pilot regülatör, voltaj regülatörünün dengesizliğinden kaynaklanan yay yorgunluğu deformasyonu nedeniyle, basınç dalgalanmasını büyük ve gürültünün neden olduğu, yayı değiştirmelidir.

3. Hidrolik silindirin gürültüsü

(1) hava ya da hidrolik silindir ile karıştırılmış yağ sıvı içinde, daha fazla gürültü nedeniyle kavitasyon fenomen üretmek için yüksek basınç altında, tamamen deşarj değildir. hidrolik valf Şu anda, hava zaman içinde boşaltılmalıdır.

(2) Silindir yağı çok sıkı bir şekilde kapatılır veya piston kolu bükülür, ayrıca hareket sırasında da sesin gürültüye neden olabilir. Bu noktada, yağ keçelerinin zamanında değiştirilmesi veya piston çubuğunun doğrultulması.

4. Boru gürültüsü

Çok fazla kalıp bükümü veya sabit bir kelepçe aynı zamanda titreşim ve ses üretebilir. Bu nedenle, boru hattı düzeninde ölü virajlardan kaçınmaya çalışılmalıdır, kelepçenin gevşetilmesi için hidrolik valf zamanla sıkılmalıdır.